Eukalyptový olej – všestranný pomocník

čtvrtek 12. prosince 2019 21:43:24 Europe/Prague

Na bio-racio.cz najdete Australský eukalyptový olej Euky Bear. Příjemně provoní vaši domácnost, pomůže při nachlazení či uleví od bolesti svalů a kloubů. Přečtěte si více o výrobě a využití tohoto jedinečného oleje.

  

Eukalyptový olej vzniká destilací

Na naší planetě roste přibližně 100 druhů eukalyptovníků (lat.    Eucalyptus),    nejvíce jich najdeme v Austrálii. Tyto stromy a keře se dožívají až sto let.    Esenciální eukalyptový olej se získává destilací listů bohatých na silice.

Hlavní složkou oleje je tzv. cineol (eukalyptol), pro který je typická kafrová vůně. Blahodárné účinky eukalyptu byly známy už australským domorodcům. Do prodeje se však eukalyptový olej dostal až v roce 1852 díky farmaceutovi a poslanci Josephovi Bosistonovi.

 Vysoký obsah silic (až 95 %) má australský druh E. polybractea, také známý jako Eucalyptus „Blue Mallee“. Právě z tohoto druhu se destilací čerstvých lístků získává i eukalyptový olej Euky Bear. Pro výrobu 50 ml lahvičkyje potřeba 5 kg lístků.

 

Jak použít eukalyptový olej při zdravotních obtížích

 Při nachlazení a chřipce si dopřejte inhalaci, která uvolní nos a dýchací cesty.  Do horké vody stačí nakapat 5–20 kapek eukalyptového oleje a následně inhalovat pod ručníkem či jinou textilií. Možná je i přímá inhalace z kapesníku. Uvolnění nosu přinese i rozetření několika kapek v oblasti zad a krku.

Pro osvěžení i uvolnění svalů a dýchacích cest je dobrá horká koupel obohacená 1–2 lžičkami blahovičníkového oleje. Olej lze použít pro masáž, která přinese úlevu od bolesti svalů, revmatických obtíží či otoků.

Eukalyptový olej je vhodný i pro aromaterapii. Do aromalampičky či do zvlhčovačky vzduchu stačí nakapat 10 kapek. Pokud si sílu eukalyptu chcete vychutnat při saunování, nakapejte pár kapek na horké kameny.

DIY: provoňte domov eukalyptovou vůní

Gelový osvěžovač vzduchu s vůní eukalyptu si zvládnete vyrobit sami. Je to jednoduché a navíc budete přesně vědět, co obsahuje. Budete potřebovat neochucenou želatinu, jednu lžíci soli, kvalitní eukalyptový olej a zavařovací sklenici nebo jinou vhodnou nádobu. Na dno nádoby nakapejte 30 kapek eukalyptového oleje, přidejte sůl a želatinu připravenou podle návodu. Promíchejte a nechte ztuhnout. Druhý den prorazte do víčka nádoby několik otvorů, jejich velikost ovlivní intenzitu uvolňování eukalyptové vůně.

Výroba aroma difuzéru je ještě o něco snazší. 40 kapek eukalyptového oleje smíchejte s olejem neutrální vůně a nalijte do vázičky. Stačí už jen zasunout bambusové tyčinky, jejich počtem regulujete intenzitu vůně.

Eukalyptový olej a krása

Olej z blahovičníku osvěžuje dech a pečuje o zuby a dásně (má antibakteriální účinek). Stačí kápnout dvě kapky na zubní kartáček před nanesením zubní pasty. Můžete jej také přidat do sklenice s vodou, a používat při kloktání. Nebo si vyrobit ústní vodu se složením přesně podle vašich představ. Při potížích s lupy ošetřujte pokožku hlavy eukalyptovým olejem a jemně vmasírujte. Vlasy následně dobře umyjte šamponem. Esenciální eukalyptový olej je vhodnou součástí péče o mastnou aknózní pleť. Můžete jej přimíchat do krémů a dalších přípravků. Pro začátek vyzkoušejte přidat 5–15 kapek na 50 ml krému. Účinný je i jako první pomoc po bodnutí hmyzem. Mírní svědění, otoky i bolest.

Odstraňování nečistot a další využití

Eukalyptový olejíček velmi dobře odstraňuje zápachy, mastnotu a nečistoty na pokožce i jinde. Stačí dát pár kapek na hadřík, očistit a opláchnout. Poradí také se žvýkačkami či náplastmi. Eukalyptový olej můžete použít i při koupání psů. Likviduje blechy a další parazity a zlepšuje kvalitu srsti. 

Zveřejněno v kategorii News autor

Martin Cermak