Sušené datle a fíky

čtvrtek 20. dubna 2017 20:10:36 Europe/Prague

Nejen na vánoční stůl se hodí sušené datle a fíky. Jedná se o zdravý pamlsek, který nahradí nezdravé sušenky a čokolády, dodá rychlou energii a je také bohatý na vitamíny a minerály.

Do nabídky našeho obchodu jsme nově zařadili kvalitní a zdravé sušené fíky a datle. Fíky jsou turecké odrůdy Layer, která má vynikající chuť. Jsou šťavnaté, měkké a neobsahují žádný přidaný cukr ani konzervanty. Nabízíme vám je s cenou 35 Kč za 250g balení. Datle, také nově zařazené v našem sortimentu, jsou odrůdy Aseel z Pákistánu. Neobsahují žádné pecky a stejně jako fíky jsou velice chutné. Za sáček sušených datlí o váze 200 g zaplatíte jen 23 Kč. Sušené datle a fíky jsou určené k přímé konzumaci.

Fíky a jejich pozitivní účinky

Toto orientální ovoce v čerstvém stavu obsahuje až 25 % cukru, vitamíny A, B1 nebo C. Z minerálů je nejvíce zastoupen vápník. Jelikož čerstvé fíky jsou dostupné jen na sklonku léta, určitě se vyplatí konzumovat je sušené. Pozor ale, sušením se obsah cukru v plodech výrazně zvyšuje. Na 100 g sušených fíků pak připadá až 58 % cukru. Jelikož se suší šetrnými metodami, všechny důležité vitamíny a minerály zůstávají zachovány.

Fíky jsou jako mnohé další ovoce bohaté na rozpustnou a nerozpustnou vlákninu, která představuje prevenci například proti střevním a žaludečním potížím nebo i proti rakovině tlustého střeva.

Z dalších pozitivních účinky stojí za zmínku, že konzumace fíků pomáhá proti únavě, zvyšuje výkonnost, zlepšuje soustředění nebo oslabuje nervového napětí - to vše souvisí se skutečností, že jsou sušené fíky báječným zdrojem energie. Ačkoliv jsou výtečné a tedy i silně návykové, dejte si pozor na jejich nadměrnou konzumaci. Ta by vám totiž mohla způsobit zažívací potíže.

Proč konzumovat sušené datle

Stejně jako fíky tak i datle se vyplatí zařadit do svého jídelníčku. Z vitamínů obsahují především vitamíny A a B1. Co se týká minerálů, tak jsou bohaté zejména na draslík, měď, železo a hořčík. Sušené datle obsahují až 55 % cukru a podobně jako fíky slouží jako rychlý zdroj energie. Také jsou bohaté na rozpustnou vlákninu.

Datle poslouží jako skvělý zdroj pro doplnění energie při náročné fyzické aktivitě, podílejí se na snižování krevního tlaku a jejich konzumací rovněž přispějete k lepšímu stavu své pokožky, svých vlasů, kostí nebo zubů. Obsah železa zabraňuje vzniku chudokrevnosti, hořčík zase působí proti křečím a nervovým problémům.

Z datlí i fíků si můžete připravit vynikající moučníky i nepečené zdravé vánoční cukroví. Díky své lepivé konzistenci a vysokému obsahu přírodních sladidel se s tímto sušeným ovocem velmi dobře pracuje. Často ho tak může najít i v různých RAW receptech.

Zveřejněno v kategorii News autor

Martin Čermák